Джерело: FAO
57% від об'єму всіх ЗЗР приходиться на гербіциди (за 100% взята сума гербіцидів, фунгіцидів та інсектицидів). За даними FAO у 2018 році було використано 1,2 млн. тон гербіцидів і це вдвічі більше, ніж у 1990 році. Майже 2/3 всіх гербіцидів використовується у США (68%), 15% у Європі, 11% - у Азії, 4% - у Океанії та 2% у Африці.
У 2018 році було використано 530 тис. тон фунгіцидів, що становить 25% від об'єму всіх ЗЗР (основні типи). Цей сегмент зростає (+35%, порівняно із 1990), але не так інтенсивно, як сегмент гербіцидів. Лідерами із використання фунгіцидів є Європа (37%) та США ( 35%), в той час у країнах Азії було використано 22% фунгіцидів, Африки – 5%, Океанії – 1%.
Рівень використання інсектицидів у світі стабільний, а обсяги практично незмінні та становлять близько 400 тис. тон. Доля інсектицидів у світовому використанні ЗЗР становить 18% (у 2018 році). Серед інсектицидів: 45% їх кількості було використано у США, 29% у Азії, 16% в Європі, 6% у Африці та 4% у Океанії. Проте, на фоні стабільної кількості використання інсектицидів, спостерігається зміна якісного складу продуктів, оскільки агрономи обирають інші діючі речовини.
Зміна токсичності ЗЗР у світі – зменшення негативного виливу для хребетних тварин, але збільшення токсичності для безхребетних, а також комах-запилювачів.
Ще у 1998 році 95 країн прийняли участь у міжнародній угоді з обмеження торгівлі хлорорганічних пестицидів (ДДТ), органофосфатів та інших найбільш небезпечних сполук.
Джерело: Закон України, документ 995_a35: "Роттердамська конвенція про процедуру Попередньої обґрунтованої згоди відносно окремих небезпечних хімічних речовин та пестицидів у міжнародній торгівлі"
Згідно даних багаторічних досліджень вченими було встановлено, що за останні 25 років токсичність ЗЗР для хребетних тварин (риб, ссавці та птахів) зменшилась за рахунок заміни фосфорорганічних та карбаматних інсектицидів на піретроїди та неонікотиноїди, проте ці продукти є більш шкідливими для безхребетних, як водних так і наземних, а також комах-запилювачів. Викликає занепокоєння вчених, що піретроїди та неонікотиноїди накопичуються в оточуючому середовищі, і тому можуть стати одною з головних причин втрати біорізноманіття членистоногих, а також викликати зменшення чисельності комах-запилювачів, що призведе до значного зменшення запилюваних площ та втрати врожайності.
Джерело: Ральф Шульц, університет Кобленц-Ландау, Німеччина. Ralf Schulz et al. / Science, 2021
За даними FAO, використання карбаматів (уретанів), органофосфатів та хлорорганічних пестицидів (ДДТ заборонений у більшості країн) дійсно скоротилося. Проте ріст у використанні піретроїдів не фіксується (можливо, що не всі дані наявні у розрізі активних інгредієнтів), а оцінити обсяги використання неонікотиноїдів неможливо, оскільки вони не виділені в окрему групу. За даними ж відкритих джерел, обсяги використання органофосфатів та карбаматів скоротилися на останні 10 років на третину, а використання піретроїдів та неонікотиноїдів збільшилося приблизно на 10% та 20%, відповідно. Слід відмітити, що група органофосфатів є значно більшою за обсягами використання, тоді як карбамати, піретроїди та неонікотиноїди можуть бути порівняні за обсягами.