Дослідження щодо вибору посівного матеріалу озимого ріпаку під врожай 2021 року
01/04/2021
Першим дослідженням компанії AgriStatis у 2021 році стало вивчення вибору сільськогосподарськими підприємствами України посівного матеріалу озимого ріпаку під врожай 2021 року. В дослідженні взяли участь 357 агрономів та керівників господарств, у яких посівна площа під ріпаком складала понад 10 га. Дослідження охопило 23 області (крім Закарпатської області, тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях).

Результати подібних досліджень дуже важливі для всіх учасників агропромислового сектору, адже завдяки даним, отриманим в результаті опитування агрономів та керівників підприємств, виробники посівного матеріалу отримують цінну інформацію та надалі можуть використовувати її для побудови стратегії гармонічного розвитку компанії, а агровиробники знайомляться з тенденціями та новинками в агросекторі.


Статистичні дані щодо площі посівів ріпаку
Цікаво, що за даними Державної служби статистики України посівна площа в сезоні 2020-2021 під ріпаком склала 999,1 тис.га (площа під ріпаком для підприємств), а за даними інформаційно-аналітичного порталу АПК ріпак озимий був посіяний на площі 881,1 тис.га. Для розрахунків дослідження щодо посівного матеріалу ріпаку озимого, було взято площу, надану інформаційним порталом АПК без урахування площ під ріпаком, менших за 10 га, адже на думку експертів (Kleffmann Digital RS), саме ця площа є більш наближеною до реальних значень.
Лідери серед виробників посівного матеріалу
За даними дослідження, в сезоні 2020-2021 року було посіяно 147 гібридів та сортів озимого ріпаку від 26 виробників посівного матеріалу. Лідерами серед виробників посівного матеріалу являються компанії: NPZ-Lembke, DSV та Bayer CS (бренд Dekalb®). Гібридами саме цих виробників було засіяно трішки більше ніж 50% посівних площ під ріпаком, тобто кожен другий гектар.

Спостерігається тенденція до зменшення кількості сортів та відповідно збільшення кількості гібридів. В цьому сезоні було посіяно лише 13 сортів на площі 74 тис. га. Беззаперечним лідером серед лінійки сортів являється сорт Чорний Велетень від Інституту кормів та сільського господарства Поділля.

Лінійка гібридів посівного матеріалу була представлена широким вибором зі 134 гібридів, які були посіяні на площі 790 тис.га. Найбільш широке портфоліо гібридів було наявне в компанії Bayer CS (бренд Dekalb®) – 20 гібридів, компанії NPZ-Lembke та DSV пропонували по 17 гібридів у своєму портфоліо. Лідерами серед лінійки гібридів по посівним площам являються гібриди Шерпа та Мерседес від NPZ-Lembke та гібрид Далтон від DSV.
Гібриди системи Clearfield®
Майже 16% посівних площ були засіяні гібридами системи Clearfield®.
Цікаво, що 34% посівної площі Південного регіону було засіяно гібридами системи Clearfield®, при цьому в Західному регіоні, який являється найбільшим регіоном по посівним площам, лише 1% площі був засіяний гібридами системи Clearfield®. Тобто, агрономи Західного регіону надають перевагу гібридам традиційної технології. Гібриди системи Clearfield® компаній DSV, Bayer CS (бренд Dekalb®) та Corteva Agriscience (бренд Brevant™ seeds) являються беззаперечними лідерами в даному сегменті з часткою понад 80%. В середньому за 1 посівну одиницю ріпаку озимого технології Clearfield® (1,5 млн. насінин) агрономи віддали 191 $ вкл.ПДВ, 1 посівна одиницю гібриду традиційної технології була придбана в середньому за 149 $ вкл.ПДВ.

В цьому сезоні виробники посівного матеріалу активно просували свою продукцію та пропонували різноманітні акційні пропозиції, а саме: при покупці певної кількості посівних одиниць виробники надавали безкоштовно додаткові посівні одиниці ріпаку, деякі виробники також пропонували і безкоштовні мішки кукурудзи та соняшнику; надавалась значна знижка на препарати для обробітку озимого ріпаку; пропонувалось страхування посівів та доступ до моніторингу посівів.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ